Od kilku lat na polskim rynku dost臋pnych jest coraz wi臋cej modeli dron贸w, posiadaj膮cych coraz wi臋cej funkcji, w coraz ni偶szych cenach. Od oko艂o roku dost臋pny jest model Mavic Air znanej i cenionej firmy DJI. To sk艂adany dron, kt贸ry na pierwszy rzut oka mo偶e si臋 wydawa膰 idealnym do wykorzystania w warunkach eksploracji trudno dost臋pnych miejsc. Czy jest taki w rzeczywisto艣ci?

Mavic Air, kt贸rego posiadaczem i u偶ytkownikiem jestem od kilku miesi臋cy, to kt贸ry艣 z rz臋du dron, jakim przysz艂o mi lata膰 i bodaj trzeci lub czwarty model firmy DJI. Swoj膮 karier臋 zaczyna艂em z DJI Phantom, przygotowanym fabrycznie do przewo偶enia kamery GoPro Hero, kt贸ry dopiero trzeba by艂o wyposa偶y膰 w dodatkowy osprz臋t — gimbala i sprz臋t do transmisji obrazu (nadajnik FPV).

Mavic Air to dron wyposa偶ony fabrycznie w kamer臋 z trzyosiowym gimbalem i nadajnik FPV o funkcjach, kt贸re w pierwszym Phantomie by艂y nieosi膮galne. I wszystko to mie艣ci si臋 w niewielkim urz膮dzeniu, kt贸re jest do tego jeszcze sk艂adane i w z艂o偶onej formie naprawd臋 mie艣ci si臋 w kieszeni!

Mavic Air na pierwszy rzut oka

Zaraz po wzi臋ciu Mavica Air do r臋ki najbardziej zwraca uwag臋 to, jak mocno jest zminiaturyzowany. Jego ramiona zako艅czone silnikami sk艂adaj膮 si臋 w taki spos贸b, 偶e przylegaj膮 bezpo艣rednio do kad艂uba, wraz ze 艣mig艂ami. Dzi臋ki temu mie艣ci si臋 w ma艂ym etui i mo偶na 艣mia艂o o nim powiedzie膰, 偶e jest dronem kieszonkowym. Do kieszeni spodni-boj贸wek albo kurtki mo偶na go bez problemu zmie艣ci膰.

Nadajnik do zdalnego sterowania te偶 jest sk艂adany — sk艂adane s膮 dwie antenki, dr膮偶ki s膮 odkr臋cane, za艣 uchwyt do mocowania telefonu kom贸rkowego r贸wnie偶 si臋 sk艂ada.

Skoro o tym wspomnimy, trzeba zaznaczy膰, 偶e do wykorzystania pe艂ni funkcji Mavica Air niezb臋dny jest telefon kom贸rkowy, na kt贸rym zainstalujemy odpowiedni膮 aplikacj臋 autorstwa DJI (DJI GO 4). Po pod艂膮czeniu go do nadajnika otrzymujemy w telefonie i aplikacji dost臋p do wszystkich funkcji drona, w tym do podgl膮du z kamery. Telefon 艂膮czy si臋 z nadajnikiem przez kabel USB, w zestawie jest kilka kabli z ko艅c贸wkami (zwyk艂ym mikro USB, USB 3.0 i Lightning dla urz膮dze艅 iPhone), ale nadajnik ma te偶 zwyk艂e gniazdko USB, do kt贸rego mo偶na pod艂膮cza膰 tak偶e i inne kable.

Osobn膮 kwesti膮 jest mo偶liwo艣膰 sterowania dronem za pomoc膮 samego telefonu, bez nadajnika (przez WiFi). Otrzymujemy wtedy znacznie kr贸tszy zasi臋g dzia艂ania (ok. 80 metr贸w w poziomie i do 50 metr贸w w pionie), ale za to mo偶emy nosi膰 o jedno urz膮dzenie mniej. Maksymalny zasi臋g transmisji wideo z drona do nadajnika wynosi a偶 4 km, przy czym w warunkach europejskich, ze wzgl臋du na przepisy, zaledwie 2 km przy pracy w cz臋stotliwo艣ci 2,4 GHz oraz 500 m przy pracy w cz臋stotliwo艣ci 5,8 GHz.

Filmy i zdj臋cia

Wbudowany w sprz臋t aparat zamontowany jest na gimbalu. Na czas transportu mocuje si臋 go w specjalnej plastikowej os艂once, by by艂 zabezpieczony przed uszkodzeniami.

Aparat ma efektywn膮 rozdzielczo艣膰 12 MPx i ogniskow膮 24 mm, za艣 jasno艣膰 obiektywu to f/2,8. Zdj臋cia wykonuje w rozdzielczo艣ciach 4056:3040 (4:3) lub 4056:2280 (16:9). Filmy potrafi kr臋ci膰 z rozdzielczo艣ci膮 4K UHD (3840脳2160脳24, 25 lub 30p), 2,7K (2720脳1530脳24, 25, 30, 48, 50, 60p) FHD (1920脳1080×24, 25, 30, 48, 50, 60, 120p) i HD (1280脳720×24, 25, 30, 48, 50, 60, 120p). Mo偶na zatem nagrywa膰 w 4K by p贸藕niej w programie do obr贸bki wykona膰 do rozdzielczo艣ci FHD zoom optyczny (albo efekt vertigo). Mo偶na te偶 nagrywa膰 w FHDx120p i produkowa膰 materia艂y w 25 klatkach na sekund臋 zwolnione 4,8-krotnie.

Warto te偶 zwr贸ci膰 uwag臋 na r贸偶ne tryby fotografowania, m.in.:

  • burst 3, 5 lub 7 klatek,
  • HDR,
  • AEB — 3 lub 5 klatek z r贸偶nymi warto艣ciami EV,
  • automatycznego wykonywania zdj臋膰 co 2 do 60 sekund — z 10-minutowego lotu mo偶na wykona膰 300 zdj臋膰, co wystarczy na 12 sekund filmu poklatkowego w 25 klatkach na sekund臋,
  • kilka tryb贸w panoramy — m.in. pe艂n膮 panoram臋 sferyczn膮 z 25 zdj臋膰 (niebo dodawane automatycznie) o rozdzielczo艣ci聽8192脳4096, panoram臋 3脳3 zdj臋膰, pokrywaj膮c膮 przestrze艅 o rozmiarach k膮towych 119掳脳78掳 i rozdzielczo艣ci 4096脳2688 (wys.脳szer.) czy panoram臋 p贸艂sferyczn膮聽(251掳脳88掳 w rozdzielczo艣ci 6144脳2048).

Do tego aparat posiada szereg tryb贸w automatycznego nagrywania film贸w, np.:

  • dronie, czyli selfie z drona (zaczyna si臋 od selfie, nast臋pnie dron odlatuje na pewn膮 odleg艂o艣膰 i wysoko艣膰),
  • asteroid,聽rocket,聽boomerang聽czy聽circle, w kt贸rych dron odlatuje lub okr膮偶a 艣ledzon膮 posta膰 na kilka r贸偶nych sposob贸w,
  • oblatywania konkretnego obiektu (punktu o danych wsp贸艂rz臋dnych) dooko艂a i na pewnej wysoko艣ci nad nim,
  • wreszcie zwyk艂y tryb 艣ledzenia, w kt贸rym Mavic Air po prostu leci za wskazanym obiektem, staraj膮c si臋 go wci膮偶 mie膰 w 艣rodku kadru.

Inne funkcje

Warto wspomnie膰 o tym, 偶e Mavic Air wyposa偶ony jest w czujniki z przodu, ty艂u i na spodzie urz膮dzenia. S艂u偶膮 one do analizowania jego po艂o偶enia wzgl臋dem obiekt贸w, w kt贸re m贸g艂by uderzy膰 podczas lotu. W domy艣lnym trybie dron zatrzyma si臋 przed uderzeniem w obiekt, cho膰 wzgl臋dnie 艂atwo jest go zderzy膰 z czym艣, lec膮c bokiem, bo na bocznych 艣ciankach czujnik贸w jest pozbawiony. Dron zapami臋ta punkt startu, potrafi do niego wr贸ci膰 po utracie zasi臋gu, ale tak偶e jest w stanie automatycznie wyl膮dowa膰, je艣li miejsce jest dostatecznie charakterystyczne (bo robi jego fotografi臋 z wysoko艣ci kilku metr贸w nad startem — a wi臋c nie odnajdzie miejsca l膮dowania na idealnie r贸wnym boisku).

Warto te偶 wspomnie膰 o tym, 偶e aplikacja 艣ledzi nasze post臋py, notuj膮c w pami臋ci wszystkie nasze loty — a w szczeg贸lno艣ci ich dystans i czas trwania. Mo偶na na ich podstawie powiedzie膰, 偶e realny czas lotu drona (przy l膮dowaniu przy stanie na艂adowania baterii niewiele poni偶ej 30%, gdy w艂膮cza si臋 alarm przed roz艂adowaniem) to 15 minut. W tym czasie powinno uda膰 si臋 przelecie膰 co najmniej kilka kilometr贸w.

Kontroler mo偶na pod艂膮czy膰 do komputera (z wykorzystaniem zwyk艂ego kabla micro USB), aby z jego pomoc膮 sterowa膰 dronem w bezp艂atnym symulatorze lot贸w DJI. To 艣wietne rozwi膮zanie dla os贸b, kt贸re chc膮 najpierw dobrze nauczy膰 si臋 lata膰 w bezpiecznych warunkach, a dopiero p贸藕niej uda膰 si臋 na 艣wie偶e powietrze.

Mavic Air w miejskiej eksploracji

Od d艂u偶szego czasu jestem g艂臋boko przekonany, 偶e dron z opcj膮 podgl膮du z kamery doskonale nadaje si臋 do zwiadu i rozpoznania. I mog臋 sobie wyobrazi膰 zastosowanie takiego sprz臋tu tak偶e w sytuacji, gdy analizujemy mo偶liwo艣膰 penetrowania jakiego艣 obiektu wykonanego r臋k膮 cz艂owieka.

W tym zakresie wykonywanie fotografii czy nawet film贸w z powietrza 艣wietnie uzupe艂nia mo偶liwo艣ci rozpoznania terenu z wykorzystaniem starych map topograficznych, zdj臋膰 satelitarnych na Google Maps, czy GeoPortalu.

Osoby publikuj膮ce swoje dokonania w internecie doceni膮 r贸偶ne funkcje nagrywania film贸w i wykonywania zdj臋膰. Ciekawostk膮 (przeze mnie personalnie nigdy jeszcze nie wykorzystan膮) jest mo偶liwo艣膰 transmitowania materia艂u na 偶ywo z drona do serwisu YouTube.

Warto zauwa偶y膰, 偶e dron wa偶y poni偶ej 500 gram贸w, a w polskich przepisach drony o masie startowej poni偶ej 0,6 kg mog膮 porusza膰 si臋 w niekt贸rych strefach przestrzeni, w kt贸rych loty ci臋偶szym sprz臋tem s膮 zabronione.

Ile kosztuje Mavic Air?

W chwili przygotowywania tego artyku艂u dron kosztuje ok. 3 000 z艂 w zestawie podstawowym (dron, nadajnik, bateria, 艂adowarka) lub ok. 4 000 z艂 w zestawie聽fly more combo聽zawieraj膮cym tak偶e 2 dodatkowe baterie, hub do 艂adowania do 4 baterii kolejno (pocz膮wszy od najbardziej na艂adowanej), os艂onami na 艣mig艂a, zapasowymi 艣mig艂ami, dodatkow膮 torb膮 podr贸偶n膮 oraz przystawk膮 pozwalaj膮c膮 zamieni膰 bateri臋 do drona w powerbank USB (np. do na艂adowania roz艂adowanego nadajnika).

Autor swojego DJI Phantoma 1 kupi艂 w 2013 roku za ok. 2,5 tys. z艂, przy czym koszt kamery GoPro Hero, gimbala ze zdaln膮 regulacj膮 wychylenia kamery, nadajnika FPV oraz odbiornika do sygna艂u i wy艣wietlacza wyni贸s艂 mniej wi臋cej drugie tyle.

Autor artyku艂u
Autorem tekstu jest Krzysztof Lis, kt贸ry od 2010 r. wsp贸艂tworzy blog聽Domowy Survival聽o przygotowaniach na trudne czasy.