Elektrociepłownia Szombierki - Bytom

Industrialne
  • 24/10/2018
  • 8195
  • 10

Opis miejsca


Insustrialna katedra Śląska. Obiekt można spokojnie zwiedzać za zgodą właścicieli. Wnętrzne robi piorunujące wrażenie. Wchodzić na “krzywy but” nie polecam.

Elektrociepłownia Szombierki Bytom

Koordynaty


Lat / Lng: 50.345241, 18.886356

Postaw nam kawę


Podoba Ci się to co robimy? chcesz pomóc w rozwoju urbexy.pl?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ocena


4.5555555555556 / 5

Komentarze


    Aktualnie bez zgody właściciela nie ma szans wejść do środka, na zewnątrz pełno czujników i kamer raz gdy udało nam się przemknąć z kolegami trochę wzdłuż muru inna kamera z oddali nas zauważyła za tydzień dodano nową kamerę dokładnie tak ustawioną jak wcześniej przeszliśmy. Warto jeszcze dodać że jest pełno głośników i gdy ochroniarz cię zauważy zaczyna drzeć pizdę.
    PS. Czasami trafiają się dni gdy nie ma ochrony na kamerach w tedy można obejść na spokojnie obiekt.

    Data wizyty: 16/10/2022

    Kraftwerk Oberschlesien. Olbrzymie, potężne gmachy, industrialna katedra. Zaprojektowali ją Zillmannowie, twórcy słynnego Nikiszowca. Legenda głosi, że dlatego wygląda jak gotycka forteca ponieważ początkowo miała być fabryką amunicji a jej strategiczne położenie w rozwidleniu linii kolejowych miało umożliwiać bronienie jej pociągami pancernymi.
    Stała się jednak elektrownią, później elektrociepłownią.

    Jej zwiedzanie to bite kilka godzin podróży przez to co na powierzchni i pod powierzchnią.

    Wielkie, monumentalne hale mieniące się kompozycjami światła, stylowe klatki schodowe i podziemia przypominające coraz bardziej katakumby. Kolejne schody w dół, kolejne chodniki, kolejne poziomy pod ziemią. Industrial wymieszany z urbexem.

    Podziemia EC Szombierki to niesamowita plątanina korytarzy i poziomów. O ile góra jest do ogarnięcia, to tutaj wszystko plącze się już po krótkim czasie. To klimat gry „Stalker”. Opuszczone, ciemne korytarze pełne zwisających przewodów i wszelkiego żelastwa na podłodze. Dziury, woda, kamienie. Światło tylko z latarek.

    Z kolei słynna Wieża Zegarowa imponuje zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Wspina się na nią coraz węższymi, żelaznymi schodami. Trochę przeszkadza specyficzny, gołębi „klimat”.
    Za to po drodze odwiedza się też rozdzielnię.

    W sensie atrakcyjności EC to zabytek na skalę światową. Obiekt warto zwiedzać nie tylko wewnątrz ale i na zewnątrz. Jego monumentalność szczególnie podkreśla zewnętrzna forma brył i monumentalne kominy, z których najwyższy ma aż 120 m.

    ps.1
    Poprzedni właściciel nie poradził sobie z utrzymaniem obiektu ale 3-4 miesiące temu EC przejęła znana grupa dewelopersko-hotelowa Arche. A ta firma ma doświadczenia z zabytkami. Rewitalizowali już Pałac Łochów, Cementownię Żnin, Koszary Góra Kalwaria czy Dwór Uphagena w Gdańsku. Mam nadzieję, że sobie poradzą bo obiekt wybitny. Ale potrwa to lata..

    ps.2
    Zwiedzać jest najlepiej z Bytomskim Detektywem Historycznym (profil na FB) Zwiedzania są rzadkie, właściwie trzeba na nie polować. Terminy pojawiają się ad hoc ale obecnie pokazały się znowu (choć w ograniczonej formule)

    Data wizyty: 09/02/2022

    Polecam to miejsce każdemu zwiedzającemu. Do budynku nie da się wejść na tę chwilę. Wokół budynku można chodzić bez żadnego problemu, w okolicy co chwilę można napotkać na ktoś z podowu wiaduktów nad torami. Jeśli masz zamiar tam się wybierać uważaj na wyjście z dziedzińca. Nie idz w lewo najlepiej się zawróć ponieważ przy rurach są czujniki alarmu które są aktywne, nam niestety nie udało się uniknąć alarmu jeżeli też włączysz to biegnij na lewo wydeptana ścieżka i wskocz po drewnianej skrzyni na murek i zeskocz. Wtedy uda Ci się uciec lecz wyjdziesz przy głównej drodze, gdy pobiegniesz w prawo i będziesz biegl w zdłuż drogi wtedy wyjdziesz przy moście. Uważajcie na alarmy. W zdjęciu pokazane jest gdzie są czujniki ruchu. Pozdrawiam

    Data wizyty: 09/02/2022

    Miejsce miejscami nie ma płotu lecz trzeba uważać na czujnik ruchu obok rur przy dziedzińcu . Warto obiekt obejść do około i zrobić kilka zdjęć .

    Data wizyty: 13/02/2021

    Insustrialna katedra Śląska. Obiekt można spokojnie zwiedzać za zgodą właścicieli. Wnętrzne robi piorunujące wrażenie. Wchodzić na “krzywy but” nie polecam.

    Data wizyty: 15/08/2020

    można normalnie zwiedzać w sb i niedziele, w godz 10-12.00, wstęp 30 PLN.

    Dla tych, którzy nie wiedzą… Obiekt jest chroniony, można tam wejść gdy są organizowane wycieczki (trzeba napisać maila lub zadzwonić). Pozdrawiam 🙂

    Byliśmy kilka razy.
    Obiekt niesamowity, warty odwiedzenia.
    Zdjęcia znajdziecie na naszym profilu FB – BAD BOYS KATOWICE

Dodaj komentarz