Elektrociepłownia Szombierki - Bytom

Industrialne
  • 24/10/2018
  • 8812
  • 10
Kliknij aby się zalogować

Opis miejsca


Insustrialna katedra Śląska. Obiekt można spokojnie zwiedzać za zgodą właścicieli. Wnętrzne robi piorunujące wrażenie. Wchodzić na “krzywy but” nie polecam.

Elektrociepłownia Szombierki Bytom

Koordynaty


Musisz być zalogowany żeby zobaczyć te dane

Zaloguj się

Ocena


4.5555555555556 / 5

Komentarze


    Aktualnie bez zgody właściciela nie ma szans wejść do środka, na zewnątrz pełno czujników i kamer raz gdy udało nam się przemknąć z kolegami trochę wzdłuż muru inna kamera z oddali nas zauważyła za tydzień dodano nową kamerę dokładnie tak ustawioną jak wcześniej przeszliśmy. Warto jeszcze dodać że jest pełno głośników i gdy ochroniarz cię zauważy zaczyna drzeć pizdę.
    PS. Czasami trafiają się dni gdy nie ma ochrony na kamerach w tedy można obejść na spokojnie obiekt.

    Data wizyty: 16/10/2022

    Kraftwerk Oberschlesien. Olbrzymie, potężne gmachy, industrialna katedra. Zaprojektowali ją Zillmannowie, twórcy słynnego Nikiszowca. Legenda głosi, że dlatego wygląda jak gotycka forteca ponieważ początkowo miała być fabryką amunicji a jej strategiczne położenie w rozwidleniu linii kolejowych miało umożliwiać bronienie jej pociągami pancernymi.
    Stała się jednak elektrownią, później elektrociepłownią.

    Jej zwiedzanie to bite kilka godzin podróży przez to co na powierzchni i pod powierzchnią.

    Wielkie, monumentalne hale mieniące się kompozycjami światła, stylowe klatki schodowe i podziemia przypominające coraz bardziej katakumby. Kolejne schody w dół, kolejne chodniki, kolejne poziomy pod ziemią. Industrial wymieszany z urbexem.

    Podziemia EC Szombierki to niesamowita plątanina korytarzy i poziomów. O ile góra jest do ogarnięcia, to tutaj wszystko plącze się już po krótkim czasie. To klimat gry „Stalker”. Opuszczone, ciemne korytarze pełne zwisających przewodów i wszelkiego żelastwa na podłodze. Dziury, woda, kamienie. Światło tylko z latarek.

    Z kolei słynna Wieża Zegarowa imponuje zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Wspina się na nią coraz węższymi, żelaznymi schodami. Trochę przeszkadza specyficzny, gołębi „klimat”.
    Za to po drodze odwiedza się też rozdzielnię.

    W sensie atrakcyjności EC to zabytek na skalę światową. Obiekt warto zwiedzać nie tylko wewnątrz ale i na zewnątrz. Jego monumentalność szczególnie podkreśla zewnętrzna forma brył i monumentalne kominy, z których najwyższy ma aż 120 m.

    ps.1
    Poprzedni właściciel nie poradził sobie z utrzymaniem obiektu ale 3-4 miesiące temu EC przejęła znana grupa dewelopersko-hotelowa Arche. A ta firma ma doświadczenia z zabytkami. Rewitalizowali już Pałac Łochów, Cementownię Żnin, Koszary Góra Kalwaria czy Dwór Uphagena w Gdańsku. Mam nadzieję, że sobie poradzą bo obiekt wybitny. Ale potrwa to lata..

    ps.2
    Zwiedzać jest najlepiej z Bytomskim Detektywem Historycznym (profil na FB) Zwiedzania są rzadkie, właściwie trzeba na nie polować. Terminy pojawiają się ad hoc ale obecnie pokazały się znowu (choć w ograniczonej formule)

    Data wizyty: 09/02/2022

    Polecam to miejsce każdemu zwiedzającemu. Do budynku nie da się wejść na tę chwilę. Wokół budynku można chodzić bez żadnego problemu, w okolicy co chwilę można napotkać na ktoś z podowu wiaduktów nad torami. Jeśli masz zamiar tam się wybierać uważaj na wyjście z dziedzińca. Nie idz w lewo najlepiej się zawróć ponieważ przy rurach są czujniki alarmu które są aktywne, nam niestety nie udało się uniknąć alarmu jeżeli też włączysz to biegnij na lewo wydeptana ścieżka i wskocz po drewnianej skrzyni na murek i zeskocz. Wtedy uda Ci się uciec lecz wyjdziesz przy głównej drodze, gdy pobiegniesz w prawo i będziesz biegl w zdłuż drogi wtedy wyjdziesz przy moście. Uważajcie na alarmy. W zdjęciu pokazane jest gdzie są czujniki ruchu. Pozdrawiam

    Data wizyty: 09/02/2022

    Miejsce miejscami nie ma płotu lecz trzeba uważać na czujnik ruchu obok rur przy dziedzińcu . Warto obiekt obejść do około i zrobić kilka zdjęć .

    Data wizyty: 13/02/2021

    Insustrialna katedra Śląska. Obiekt można spokojnie zwiedzać za zgodą właścicieli. Wnętrzne robi piorunujące wrażenie. Wchodzić na “krzywy but” nie polecam.

    Data wizyty: 15/08/2020

    można normalnie zwiedzać w sb i niedziele, w godz 10-12.00, wstęp 30 PLN.

    Dla tych, którzy nie wiedzą… Obiekt jest chroniony, można tam wejść gdy są organizowane wycieczki (trzeba napisać maila lub zadzwonić). Pozdrawiam 🙂

    Byliśmy kilka razy.
    Obiekt niesamowity, warty odwiedzenia.
    Zdjęcia znajdziecie na naszym profilu FB – BAD BOYS KATOWICE

Dodaj komentarz