Mazurskie lasy to nie tylko zachwycająca dzika przyroda. W ich samym sercu w Gierłoży w okolicach Kętrzyna znajdują pozostałości dawnej kwatery Adolfa Hitlera. Kompleks zwany Wilczym Szańcem stanowi jedną z ważniejszych atrakcji tego regionu. Podpowiadamy, co warto o nim wiedzieć.

Wilczy Szaniec – historia

Budowa Wilczego Szańca rozpoczęła się jesienią 1940 roku. Według oficjalnych doniesień miały to być nowoczesne zakłady chemiczne o nazwie “Askania”. Prawdziwym celem powstania kompleksu była planowana inwazja Hitlera na Związek Radziecki. Dzisiejsze województwo warmińsko-mazurskie stanowiło idealną lokalizację na budowę kwatery pozwalającej na kierowanie działaniami wojennymi na froncie wschodnim. Wilczy Szaniec został ukryty w lesie Gierłoż, a w czasie II wojny światowej liczył około 80 budowli tworzących swego rodzaju miasteczko. Poza budynkami wojskowymi znajdowały się tam takie obiekty jak kino, fryzjer oraz sauna. To właśnie w Wilczym Szańcu miał miejsce nieudany zamach na Führera III Rzeszy. Miało to miejsce w lipcu 1944 roku, z związku z kontrofensywą rosyjską jesienią tego samego roku Hitler został zmuszony do bezpowrotnego opuszczenia swojej nowoczesnej kwatery dowodzenia.

Organizacja kompleksu i podział na strefy

Zalesione, słynące z pięknych jezior Mazury stanowiły idealną lokalizację dla wybudowania tajnej kwatery dla Hitlera i niemieckich dowódców kierujących działaniami na froncie wschodnim. Wokół kwatery zorganizowano kilka stref, a lokalizacja wszystkich znajdujących się w nich budynków nie była przypadkowa. W pierwszej znalazły się schrony, stanowiska ogniowe oraz budynki o charakterze gospodarczym. Druga strefa mieściła domy, w których mieszkali oficerowie oraz przedstawiciele służb pomocniczych. W trzeciej strefie przebywali członkowie sztabu Adolfa Hitlera. Warto zaznaczyć, że obszar w promieniu 10 km od strefy centralnej został wyludniony. Aby dostać się do Wilczego Szańca Hitler korzystał z prowadzącej tam linii kolejowej biegnącej na trasie Kętrzyn – Węgorzewo. Ze względów bezpieczeństwa pomiędzy wymienionymi strefami znajdował się drut kolczasty oraz pola minowe. Według raportów rosyjskich żołnierzy schron Hitlera znajdował się w strefie centralnej, a jego boczną część stanowiła sala narad.

Ceny biletów i godziny otwarcia

Zwiedzanie Wilczego Szańca jest możliwe przez cały rok. W trakcie można skorzystać z usług przewodników, w tym z obcojęzycznych. Na terenie kompleksu znajduje się wygodny parking oraz hotel dostosowany do potrzeb nowoczesnej turystyki. Głównym obiektem zainteresowania zwiedzających jest schron Hitlera, jednak kompleks daje możliwość oglądanie dużej liczby interesujących budynków. Są to między innymi schrony, baraki mieszkalne, lokale ochrony oraz policji kryminalnej. Podczas zwiedzania należy uważać na wciąż wystające niebezpieczne elementy niektórych wysadzonych budynków. Przez większość część roku kompleks może być zwiedzany od 08:00 do 18:00. Ceny biletów wstępu są niezwykle przystępne, zarówno poza sezonem turystycznym, jak i w trakcie jego trwania.