Opuszczone fabryki i magazyny, stara zabudowa z lat 50. i 60. coraz częściej staje się obiektem zainteresowań nie tylko wśród miłośników urbeksu. To także łakome kąski dla miłośników oryginalnych przestrzeni mieszkaniowych. Styl industrialny w architekturze mieszkaniowej ponownie staje się bowiem niezmiernie popularny i zyskuje wielu zwolenników.

Czym się wyróżnia ten trend i jak zaaranżować ciekawe mieszkanie, by było nietuzinkowe i w pełni funkcjonalne? O tym napiszemy poniżej.

Skąd pochodzi styl industrialny?

Gdy w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku szalała recesja, wiele fabryk i firm z sektora przemysłowego zbankrutowało. Z czasem opuszczone budynki zostały zagospodarowane przez artystów, którzy głównie w SoHo i na Brooklynie zaczęli wykorzystywać takie wnętrza jako artystyczne pracownie. Jedną z najsławniejszych stała się w późniejszym czasie Silver Factory Andy’ego Warhola.

Po kilku latach nurt ten wszedł także do trendów mieszkaniowych, które rozprzestrzeniły się po całym świecie. W pofabrycznych wnętrzach zaczęto tworzyć nie tylko miejsca do pracy twórczej, ale też przestrzenie do życia – funkcjonalne, stylowe i wyróżniające się oryginalną estetyką mieszkania.

Czym się wyróżnia styl industrialny?

Jakie są wnętrza industrialne (nazywane też loftowymi)? To przede wszystkim rozległe pomieszczenia – z wysokimi sufitami i oknami zajmującymi często niemal całą wysokość pokojów.

Apartamenty są zazwyczaj pozbawione wewnętrznych ścian. Uzyskuje się jedno, przestronne wnętrze, podzielone tylko na praktyczne strefy funkcyjne – kącik dzienny, jadalnię, kuchnię i sypialnię, bez wyraźnego wyodrębniania ich przy pomocy podziałów architektonicznych. Całość utrzymana jest raczej w surowym stylu. Pozostawia się ceglane lub betonowe ściany, nie wyrównuje się ubytków w tynku, ani nie usuwa się zabrudzeń z rozchlapanej farby. Drewniane lub betonowe podłogi utrzymują pierwotną formę, z rozmaitymi niedoskonałościami i znakami czasu. Mieszkania loftowe nie są sterylne, klasycznie dekoracyjne, wyróżnia je jednak ciekawy klimat, który buduje oryginalna przestrzeń, wygodne meble i dodatki, jak choćby industrialne lampy od Lampy.it.

Stawia się na stonowane kolory. Często czerpie się z naturalnych odcieni materiałów, w tym surowego drewna, czerwieni wypalonej cegły lub srebrzystości metalu. Poza nimi wprowadza się też biel, czerń i szarości, niekiedy przełamane mocniejszym akcentem innej, zdecydowanej barwy.

Wyposażenie i dodatki – co musi trafić do wnętrza?

Surowość przestrzeni loftowych wymaga zastosowania odpowiedniego wyposażenia. W takich mieszkaniach nie może zabraknąć podstawowych produktów, jak łóżka, szafy, kanapy i fotele, stoły i krzesła. Ich wybór zależy oczywiście od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników.

Najczęściej stawia się na proste, minimalistyczne konstrukcje, bez nadmiernych ornamentów. Do ich produkcji wykorzystuje się klasyczne materiały. Dominuje surowe drewno, bezbarwne szkło oraz metal (chromowany lub lakierowany). Jako meble wypoczynkowe stosuje się też rozwiązania tapicerowane – z tekstylnymi obiciami lub skórzaną tapicerką.

Nawet w takich przestrzeniach nie może zabraknąć dodatków, budujących charakter wnętrz. Zazwyczaj stawia się na tekstylia – geometryczne dywany i poduszki na kanapach. Oprócz nich przestrzeń uzupełniają oryginalne lampy w minimalistycznym wydaniu. Często ich oprawy ograniczają się do długich przewodów i dekoracyjnych żarówek bez klosza. Na ścianach chętnie wiesza się plakaty, grafiki i nowoczesne obrazy. Miłośnicy natury mogą oczywiście wprowadzić do wnętrz rośliny doniczkowe, by jeszcze bardziej ożywić tę przestrzeń. Sporo ciekawych pomysłów na zaaranżowanie apartamentów loftowych da się znaleźć choćby na stronie: bud-dom.org.pl.

Styl loftowy – jak stworzyć efektowne wnętrza?

Styl industrialny w budownictwie mieszkaniowym daje olbrzymią swobodę i komfort. Tworzy oryginalną przestrzeń do życia i codziennego funkcjonowania, która sprawdza się świetnie nie tylko w pracowniach dla młodych artystów. Takie rozwiązania pokochało już wiele osób na świecie, wprost nie wyobrażających już sobie innego sposobu na zaaranżowanie wygodnych mieszkań – prawdziwej oazy spokoju w centrach wielkich miast.