Sezon letnich wyjazdów dawno już za nami, jednak okres jesienny również zachęca do podróżowania. O tej porze roku malownicze polskie wybrzeże jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem. Szczególnie ciekawym nadmorskim regionem jest Mierzeja Wiślana. Najpopularniejsze miejscowości, leżące na tym obszarze to: Jantar, Stegna, Sztutowo, Kąty Rybackie oraz Krynica Morska.
Mierzeja Wiślana – najważniejsze informacje
Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał, złożony z szeregu wydm, który rozciąga się od okolic Gdańska do miasta Bałtyjsk, położonego w Rosji. Polska część mierzei kończy się w miejscowości Piaski. Mierzeja porośnięta jest lasami sosnowymi i mieszanymi, na jej obszarze znajduje się kilka rezerwatów przyrody. W 1985 roku we wschodniej części mierzei utworzono Park Krajobrazowy “Mierzeja Wiślana”. Region ten zachował swój naturalny charakter i nawet w środku sezonu możemy tu znaleźć mniej oblegane, a nawet puste plaże. Ponadto Mierzeja Wiślana jest prawdziwym bursztynowym zagłębiem.
Jantar – turystyczny kurort i raj dla poławiaczy bursztynu
Jantar to niewielka miejscowość wypoczynkowa na Mierzei Wiślanej, znana z wydobycia bursztynu. Dawniej przebiegał tędy Szlak Bursztynowy. Co roku w Jantarze odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. W 2004 roku w Szkole Podstawowej w Jantarze powstało Muzeum Bursztynnictwa, w którym można można podziwiać cenne okazy bałtyckiego złota. Turystów do Jantara przyciąga piaszczysta plaża, jedna z najszerszych na całym wybrzeżu.
Stegna – szerokie plaże i Międzynarodowy Festiwal Organowy
Kolejną miejscowością położoną w rejonie Mierzei Wiślanej jest Stegna. Jest to duża wieś z szeroką, piaszczystą plażą, na której nawet w sezonie można znaleźć spokojne i wolne od zgiełku miejsce do plażowania. W Stegnie powstało pierwsze prywatne muzeum bursztynu w Polsce, czyli Bursztynowa Komnata. Co roku w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy.
Sztutowo – malownicza przyroda i lekcja historii
Sztutowo jest dużą wsią, która leży u nasady Mierzei Wiślanej. Zalesiona, malownicza miejscowość cechuje się unikalnymi walorami przyrodniczymi oraz klimatycznymi. Cała gmina Sztutowo znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana oraz w jego otulinie. W czasie II wojny światowej istniał tu obóz koncentracyjny. Obecnie na jego terenie znajduje się muzeum, utworzone z inicjatywy byłych więźniów obozu.
Katy Rybackie – ostoja ptactwa i rybackie tradycje
Jest to dawna osada rybacka, położona pośrodku Mierzei Wiślanej, w pobliżu Zalewu Wiślanego. Funkcjonuje tu port morski oraz dwie przystanie. Co roku, 29 czerwca, obchodzony jest w Kątach Rybackich dzień rybaka. W lesie pomiędzy Kątami, a Stegną zlokalizowany jest Rezerwat Przyrody Kąty Rybackie. Jest on miejscem, w którym schronienie znalazły kolonie lęgowe kormoranów i czapli siwych.
Krynica Morska – miasto, które od lat przyciąga tysiące turystów
Miejscowość położona jest na Mierzei Wiślanej, pomiędzy Zatoką Gdańską, a wodami Zalewu Wiślanego. Jest to jedno z najmniejszych miast w Polsce pod względem liczby ludności – zamieszkuje je około 1,5 tysiąca mieszkańców. Jest typowym kurortem turystycznym z bogatą bazą noclegową i gastronomiczną. W mieście znajdują się cztery przystanie i jeden port, a także latarnia morska. W zachodniej części miasta zlokalizowany jest Rezerwat Przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Znajdziemy tu również wiele szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. We wschodniej części Krynicy Morskiej znajduje się osada, potocznie zwana Piaskami, która jest ostatnią polską miejscowością na Mierzei Wiślanej.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://pomorskie.travel/artykuly/krynica-morska-urokliwa-miejscowosc-zagubiona-miedzy-baltykiem-a-wodami-zalewu-wislanego/